Pracky nahoru! — ozval se zpěvný alt z houštiny u cesty. Na lesní stezce se zastavila postava v otrhaném, kdysi snad barevném, záplatovaném oděvu. Ruce vystřelily vzhůru, ale místo aby tam zůstaly, sáhly po širokém zašlém klobouku zdobeném brkem.
Širokoplecí loupežnice vykročila z křoví s namířenou pistolí. Podivný pocestný rozevlátým gestem smeknul a hluboce se předklonil.
— Krásná panno, já smekám a na kolena klekám.
Z druhé strany někdo vyprsknul hrubým smíchem. — Hej, krásná panno, pořádně si toho kavalíra prošacuj. — Zapíchnul Drch dlouhý meč do zad klečícího muže.
Jenšta vrhla na Drcha zlý pohled a sáhla po vaku, co zplihle visel přes rameno pocestného.
— Nic, — hodila uzlík na zem, — vůbec nic.
Drch se znalecky ušklíbl, sáhnul pocestnému za pás a chvíli tam štrachal. Pak se jeho ruka vynořila a zahoupala uzenkou na tenkém provázku.
— Jesli tě z toho nepopadla cudnost, krásná panno, — hodil maso Jenště.
— Kvůli kusu uzenky po kdejakým pobudovi šmátrat nebudu, jako jiný tady.
— Dovolte, tady se musím ohradit. Žádný pobuda, nýbrž básník. Pjér jméno mé. Opěval jsem nejkrásnější ženy Francie a mé jméno má na rtech celá Paříž. S kým mám tu čest? — Pocestný se narovnal a náležitě vypjal útlou hruď v rozepnuté haleně.
— Co s ním teď? — obrátila se Jenšta k Drchovi.
— Co by? Kopneme ho do zadku, ať si táhne ke všem čertům. Čaroděj snad zatím něco uklohnil. Třeba budeme mít zejtra větší štěstí.
— Panstvo, — ozval se znovu básník. — Větší štěstí než mě už byste mít nemohli. Kde je jedna uzenka, je jich více, a já vím, kde to je a jak je lehce získat.
Oba lapkové se s neskrývaným zájmem otočili.
— Jo? A proč bys nám to říkal, když to jde tak lehce? — zvítězila v Jenště podezíravost.
— Jednomu to jde těžce. Vidíte, jakou chudou krmi si nesu. Ale ve čtyřech se dá takový podnik snadno vyřídit a odměna bude nemalá, pokud zlato vás neláká, ale mléko, strdí a krmě všeliká.
— Tak to vyklop!
— Jak bych rád, ale kolena se mi podlamují únavou a vyčerpáním, hlady nevidím a paměť mi neslouží. Usedněme jako společníci k ohni, pojezme a vyložím vám svůj plán. —
Drch s Jenštou si vyměnili pohledy. Jenšta pokrčila rameny. — Vzít nám nemáš co. Bukvic je dost. Pojď. — Básník se při slově bukvice zašklebil, ale následoval své přemožitele do houštiny.
Po chvilce chůze uslyšeli rány a praskání. Za stromy se jim otevřel výhled na hubeného mužíka v dlouhém plášti, jak stojí se zvednutou sekyrkou nad pařezem. Máchnul. Sekyrka se zasekla a skřet se svalil vedle. Pak se odhodlaně postavil k sekyrce a vší silou se ji snažil vypáčit z pařezu.
— Tys ještě ani nerozdělal oheň?
— Štípám dříví, nevidíš? — posunul si čaroděj brýle na nos.
Drch vzal jednou rukou sekyrku i s pařezem a jediným úderem ho rozštípnul na několik polínek. Čaroděj je chvatně sesbíral a rozdělal oheň. S očekáváním se jeho oči obrátily na Jenštu s Drchem. — Co bude?
— To, co vždycky, — zavrčel Drch.
— Hmm… A co tady ten šašek? — zeptal se čaroděj.
— Pjér de la Peredel jméno mé, — ozval se strakatý pocestný a opět rozmáchle smeknul. — Básník a bavič zajisté také. A jakpak zovou učeného kolegu?
— Paracelsus Maximus Augustus Postumus. — napýřil se čaroděj a okázale se uklonil.
— Těší mne, že i v pustinách se lze nadít moudrosti a duše chápavé.— pokračoval básník — Kolego excellentissime, s radostí si poslechnu u krmě, na čem pracuješ a čím se zaobírá tvůj vznosný duch.
— Drahý kollégo, — prodlužoval čaroděj hlásky, — časy jsou neradostné, nemohu nabídnout ni skromnou krmi. Poslední kousek špíčku nám zbývá.
— Ha, tak ještě zbylo! Máš štěstí, že tady strakatej ví, kde sehnat jídlo, — vytrhla Jenšta čarodějovi kus špeku z ruky a schovala ho do pruhu látky, — lžíce ven, chlapečkové, jde se na bukvice.
Krátké ticho vyplněné jen ťukáním lžic o kotlík přerušil básníkův hlas. — Krásná panno, děkuji ti tisíckráte, zachránila jsi mne, jsem tvým sluhou. Jsi jako růže květ, co neviděl svět.
— Ale no tak to by… — nedokončila Jenšta, zatímco Drch propukl v chraplavý smích. — To jo, takový poupě svět neviděl, viď krásná panno? He, he, he…
Básník se nedal vyrušit, pokleknul před statnou loupežnicí, a než stačila cokoli říct, plamenně pokračoval, — Vezmi tu růži jak ty půvabnou, jež nejkrásnějším růžím růží jsi tu, jež nejkrásnějším květům květ jsi citů, jež Musám Musou jsi i mně svou hrou. Vezmi tu růži berouc spolu s ní v svou hruď mé srdce, které nemá křídla; přes kruté rány stálé, přes osidla: zachovat věrnost nic mu nebrání. Růže a já liší se v jednom punci: zří jedno slunce růže zrod i mření, zrod lásky mé vidělo tisíc sluncí.
Jenšta seděla celá rudá s lžící v ruce a očima sklopenýma, čaroděj se v gestu přemýšlení držel za bradku, moudře pokyvoval a na „tisíc sluncí“ pravil „Excelsum!“.
— Kéž láska ta, rozkvetlá k nezavření v mém srdci, jež nezkolébá ni sen, tak jako květ trvala jeden den! — uzavřel básník sonet a zkušeným hmatem popadl Jenštinu ruku, políbil ji a s úklonem se usadil na svoje místo.
— Kráse co její jest a co jí dlužno. — poznamenal a rychle pokračoval. — Vážení, teď k věci světské aneb břichu co jeho jest a co mu dlužno.
Všichni si k němu přisedli blíž s neskrývaným zájmem, a až na čaroděje, kterého zjevně celé představení naprosto nevyvedlo z míry, i s úlevou.
— Znám statek zvěře a ptáků plný, mlékem a medovinou oplývající. Na všem budeme mít hojnosti bez kapky krve prolité, ač je opevněný. Opevnění to totiž lze jen těžko silou paže zdolat, ale bystrému duchu zdá se děravé. Spoléhaje se na mocné zdi, pán staví slabou stráž. Vyčkáme-li vhodného času, hlídá stavení jen jeden prchlivec a slaboduchý. Už jen můj hlas prchlivce zbaví vlády rozumu a vyláká ho ven, kde ho snadno umlčíme. Slaboduchého stačí za uchem podrbat. Ve stavení se vyznám, potichu proklouzneme ke spíži a odneseme, na co nám síly postačí.
Drch se zamračil, přejel rukou po lysé lebce a řekl — A co psi? Nemají? A spíž jen tak nezamčenou?
— Psi mě znají a dobře vědí, že když jde Pjér ke spíži, cestou zpět jim dopřeje. A spíž… klíče od spíže má žena onoho prchlivce a vím, kam se… ehm… kam je ukládá na noc. Kromě toho je to žena dobrá a slitovná a chudému dá vždy almužny, takže kdyby se probudila nic nám nehrozí. — rychle zakončil a po očku sledoval Jenštu, která zjevně nad čímsi dumala.
— A vajíčka? Budou? — zeptala se nakonec.
— Snesu ti je, má paní, klidně z nebes výše. Budou. — pravil s lehkým úsměvem.
— A odkud pak to všechno víš? Co když nás chceš jenom vylákat, protože si myslíš, že za udání něco dostaneš? He? — zeptal se Drch.
— A dostanu snad? Nepředpokládám. Jediný, komu bych vás mohl udat, je možná nějaký bezejmenný lesa pán, od něhož jste utekli, a od něj bych odměnou dostal jen stažení z kůže nebo naražení na kůl. Ne, děkuji. — Všichni tři lapkové viditelně zbledli.
— Vidíte, mám pravdu. Vidím vás a hned vidím i to, že jste ještě nedávno byli členy nějaké bandy a teď třete bídu s nouzí. Pche! Bukvice! Ač Múzou políben, nejsem včerejší. A jak to všechno vím? Strašná křivda spáchaná na umění básnickém! Pán toho statku mě ctil a hostil, ale pak mě vyhodil pro nesvár s oním prchlivcem a dal tak přednost hrubé síle před mocí básnickou. Teď ať pozná, že bystrá mysl zmůže víc než hloupá síla! —
Drch se opřel o strom a spokojeně si mnul bradu. — A vajíčka… Budou!
Čaroděj nic neříkal, využil prodlevy ostatních k vyškrabávání posledních zbytků z kotlíku, který právě pohodil vedle ohniště.
— Počkat, počkat! A mejt to bude kdo? — ozvala se Jenšta.
— Drahý kolego, dovol, ať tuto nádobu umyju na důkaz vděčnosti za vaši pohostinnost. Ó nejsličnější, pojď a ukaž mi, kde je zde pramen. Já, tvůj služebník, se ti pokloním a omyji tvé kypré nožky.
Drch se zase uchechtnul — Jo, nožky vomejt, ručky zlíbat atakdál…
— Zavři zobák! — nevrle se na něj obořila Jenšta. Plešatec jen pokrčil rameny, jak se dvojice vzdalovala houstnoucí tmou. Čaroděj už se zamotal do svého dlouhého kabátu. Hlava mu visela na stranu, ve spadlých brýlích se míhaly odlesky dohasínajících uhlíků. Drch přes sebe přehodil krátkou houni a usnul spánkem hlídacího psa, který se vrhne do útoku při sebenepatrnějším hluku.
Skrze stromy prosvítaly první paprsky. Ozvala se červenka a vzápětí ji přehlušil kos. Lesem se ale rozlehl ještě jiný zvuk. Drch okamžitě vyskočil s mečem v ruce a rozhlížel se kolem sebe. Zběžný pohled mu prozradil, že dva lidi chybí. Přešel k čarodějovi a lehce ho kopnul — Sss, vstávej, čaroději! Kde je ta ženská a ten pobuda? —
Rozespalý skřet si promnul oči a nasadil si brýle. — Ále, co se divíš? Člověk potřebuje blízkou duši.
— Pšt! Poslouchej!
Lesem se rozlehlo zaúpění a pláč. Drch s čarodějem se rozběhli za zvukem. Kousek od potoka seděla na dece s rozhalenou košilí Jenšta. Sama.
Mocné plece se otřásaly vzlyky, po tvářích se jí koulely slzy.
— Si zraněná? — přistoupil k ní Drch.
— Néééé… — vyvolala jeho otázka nový příliv slz.
Drch se obrátil čarodějovi a chystal se něco říct, ale ten s útrpným výrazem ve tváři ukázal prstem na Jenštiny ruce. V červených, hrubých prstech loupežnice spočíval tenký provázek. Na jeho konci byl ještě malý kousek střívka. V druhé ruce držela proužek látky zamaštěný od špeku. ⊕